onsemi TVS5501V10MUT5G
Part No.:
TVS5501V10MUT5G
Manufacturer:
onsemi
Category:
TVS Diodes
Package:
2-UDFN
Description:
TVS DIODE 10VWM 20VC 2UDFN
Shipping
TVS5501V10MUT5G Information
Manufacturer:
onsemi
Package/Case:
2-UDFN
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
10V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
12V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
20V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
60A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
400pF @ 1MHz (Max)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)