INPAQ Technology Co., Ltd TVL12VB1S-DFN1006-2LDG
Part No.:
TVL12VB1S-DFN1006-2LDG
Manufacturer:
INPAQ Technology Co., Ltd
Category:
TVS Diodes
Package:
0402 (1006 Metric)
Description:
TVS DIODE 12V 8.5PF DFN1006
Shipping
TVL12VB1S-DFN1006-2LDG Information
Manufacturer:
INPAQ Technology Co., Ltd
Package/Case:
0402 (1006 Metric)
Series:
TVL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
13.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
19.5V (Typ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
8.5pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C (TJ)