Comchip Technology TV02W101-G
Part No.:
TV02W101-G
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
SOD-123F
Description:
TVS DIODE 100VWM 162VC SOD123
Shipping
TV02W101-G Information
Manufacturer:
Comchip Technology
Package/Case:
SOD-123F
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
100V
Voltage - Breakdown (Min):
111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1.23A
Power - Peak Pulse:
200W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)