Vishay Sprague TR3B227M004C1100
Part No.:
TR3B227M004C1100
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
1411 (3528 Metric)
Description:
CAP TANT 220UF 20% 4V 1411
Shipping
TR3B227M004C1100 Information
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
TANTAMOUNT™, TR3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
4 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.1Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.11mm)