Vishay Techno TR10F40M0FNES
Part No.:
TR10F40M0FNES
Manufacturer:
Vishay Techno
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Description:
RES 40M OHM 1% 1W RADIAL
Shipping
TR10F40M0FNES Information
Manufacturer:
Vishay Techno
Series:
TR
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Resistance:
40 MOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
1W
Composition:
Thick Film
Features:
High Voltage
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Radial
Size / Dimension:
1.000" L x 0.125" W (25.40mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.385" (9.78mm)