Vishay Techno TR10F390KFKES
Part No.:
TR10F390KFKES
Manufacturer:
Vishay Techno
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Description:
RES 390K OHM 1% 1W RADIAL
Shipping
TR10F390KFKES Information
Manufacturer:
Vishay Techno
Series:
TR
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Resistance:
390 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
1W
Composition:
Thick Film
Features:
High Voltage
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Radial
Size / Dimension:
1.000" L x 0.125" W (25.40mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.385" (9.78mm)