Vishay Techno TR05D10M0FKES
Part No.:
TR05D10M0FKES
Manufacturer:
Vishay Techno
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Description:
RES 10M OHM 1% 1/2W RADIAL
Shipping
TR05D10M0FKES Information
Manufacturer:
Vishay Techno
Series:
TR
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Resistance:
10 MOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Thick Film
Features:
High Voltage
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Radial
Size / Dimension:
0.500" L x 0.125" W (12.70mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.330" (8.38mm)