Vishay Sprague TH3E476K020A0600
Part No.:
TH3E476K020A0600
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2917 (7343 Metric)
Description:
CAP TANT 47UF 10% 20V 2917
Shipping
TH3E476K020A0600 Information
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
TANTAMOUNT™, TH3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
20 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
600mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.169" (4.30mm)