Diotec Semiconductor TGL41-400A
Part No.:
TGL41-400A
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-213AB, MELF
Description:
TVS MELF 342V 400W UNIDIR
Shipping
TGL41-400A Information
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Package/Case:
DO-213AB, MELF
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
342V
Voltage - Breakdown (Min):
380V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
548V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
700mA
Power - Peak Pulse:
400W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)