Same Sky (Formerly CUI Devices) TBP05P1-762-07GR
Part No.:
TBP05P1-762-07GR
Description:
2~24 POLES, PLUGGABLE, VERTICAL,
Shipping
TBP05P1-762-07GR Information
Series:
TBP05P1-762
Type:
Plug, Female Sockets
Number of Positions:
7
Positions Per Level:
7
Number of Levels:
1
Pitch:
0.300" (7.62mm)
Header Orientation:
Plug Wire Entry:
180°
Termination Style:
Screw
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:
10A
Voltage - IEC:
1000 V
Current - UL:
15 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
12-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:
0.5-2.5mm²
Color:
Green
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C