Same Sky (Formerly CUI Devices) TBP04R3-500-11-BE
Part No.:
TBP04R3-500-11-BE
Description:
I/C Rectangular
Shipping
TBP04R3-500-11-BE Information
Series:
TBP04R3-500
Type:
Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Number of Positions:
11
Positions Per Level:
11
Pitch:
0.197" (5.00mm)
Header Orientation:
Vertical
Plug Wire Entry:
Termination Style:
Solder
Mounting Type:
Through Hole
Current - IEC:
10A
Voltage - IEC:
400 V
Current - UL:
15 A
Voltage - UL:
300 V
Color:
Blue
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C