Same Sky (Formerly CUI Devices) TBP04R12-500-11GR
Part No.:
TBP04R12-500-11GR
Description:
2~24 POLES, PLUGGABLE, RECEPTACL
Shipping
TBP04R12-500-11GR Information
Series:
TBP04R12-500
Type:
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions:
11
Positions Per Level:
11
Pitch:
0.197" (5.00mm)
Header Orientation:
90°, Right Angle
Plug Wire Entry:
Termination Style:
Solder
Mounting Type:
Through Hole
Current - IEC:
10A
Voltage - IEC:
400 V
Current - UL:
15 A
Voltage - UL:
300 V
Color:
Green
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C