Same Sky (Formerly CUI Devices) TBP04P1-500-08GR
Part No.:
TBP04P1-500-08GR
Description:
2~24 POLES, PLUGGABLE, HORIZONTA
Shipping
TBP04P1-500-08GR Information
Series:
TBP04P1-500
Type:
Plug, Female Sockets
Number of Positions:
8
Positions Per Level:
8
Pitch:
0.197" (5.00mm)
Header Orientation:
Plug Wire Entry:
180°
Termination Style:
Screw
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:
10A
Voltage - IEC:
630 V
Current - UL:
15 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
12-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:
0.5-2.5mm²
Color:
Green
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C