Same Sky (Formerly CUI Devices) TBP04P1-500-07GR
Part No.:
TBP04P1-500-07GR
Manufacturer:
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Description:
2~24 POLES, PLUGGABLE, HORIZONTA
Shipping
TBP04P1-500-07GR Information
Manufacturer:
Series:
TBP04P1-500
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Plug, Female Sockets
Number of Positions:
7
Positions Per Level:
7
Number of Levels:
1
Pitch:
0.197" (5.00mm)
Header Orientation:
Plug Wire Entry:
180°
Termination Style:
Screw
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:
10A
Voltage - IEC:
630 V
Current - UL:
15 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
12-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:
0.5-2.5mm²
Color:
Green
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C