Same Sky (Formerly CUI Devices) TBP03R12-350-12BK
Part No.:
TBP03R12-350-12BK
Manufacturer:
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Description:
TERM BLOCK HDR 24POS 90DEG 3.5MM
Shipping
TBP03R12-350-12BK Information
Manufacturer:
Series:
TBP03R12-350
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions:
24
Positions Per Level:
12
Number of Levels:
2
Pitch:
0.138" (3.50mm)
Header Orientation:
90°, Right Angle
Plug Wire Entry:
Termination Style:
Solder
Mounting Type:
Through Hole
Current - IEC:
8A
Voltage - IEC:
250 V
Current - UL:
8 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Black
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C