Same Sky (Formerly CUI Devices) TBP03R12-350-04BK
Part No.:
TBP03R12-350-04BK
Description:
TERM BLOCK HDR 8POS 90DEG 3.5MM
Shipping
TBP03R12-350-04BK Information
Series:
TBP03R12-350
Type:
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions:
8
Positions Per Level:
4
Number of Levels:
2
Pitch:
0.138" (3.50mm)
Header Orientation:
90°, Right Angle
Plug Wire Entry:
Termination Style:
Solder
Mounting Type:
Through Hole
Current - IEC:
8A
Voltage - IEC:
250 V
Current - UL:
8 A
Voltage - UL:
300 V
Color:
Black
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C