Same Sky (Formerly CUI Devices) TBP01P1-508-07BK
Part No.:
TBP01P1-508-07BK
Manufacturer:
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Description:
I/C Rectangular
Shipping
TBP01P1-508-07BK Information
Manufacturer:
Series:
TBP01P1-508
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Type:
Plug, Female Sockets
Number of Positions:
7
Positions Per Level:
7
Number of Levels:
1
Pitch:
0.200" (5.08mm)
Header Orientation:
Plug Wire Entry:
180°
Termination Style:
Screw
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:
20A
Voltage - IEC:
320 V
Current - UL:
16 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
12-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:
2.5mm²
Color:
Black
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C