STMicroelectronics STRVS185X02E
Part No.:
STRVS185X02E
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Description:
TVS DIODE 128VWM 185VC DO15
Shipping
STRVS185X02E Information
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package/Case:
DO-204AC, DO-15, Axial
Series:
STRVS
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
128V
Voltage - Breakdown (Min):
143V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
185V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
Power Line Protection:
No
Applications:
MOSFET Protection
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)