Littelfuse Inc. SMDLCE40-HR
Part No.:
SMDLCE40-HR
Description:
TVS LC 3000W 40V DO-214AB TR7 RO
Shipping
SMDLCE40-HR Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
46.5A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency:
50pF @ 1MHz (Max)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)