SMC Diode Solutions SMDJ40CATR
Part No.:
SMDJ40CATR
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Description:
TVS DIODE
Shipping
SMDJ40CATR Information
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
SMDJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
46.5A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)