Littelfuse Inc. SMCLCE14-HR
Part No.:
SMCLCE14-HR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Description:
TVS LC 1500W 14V DO-214AB TR7 RO
Shipping
SMCLCE14-HR Information
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
SMCLCE-HR
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
14V
Voltage - Breakdown (Min):
15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
24.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
64.7A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
50pF @ 1MHz (Max)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)