Good-Ark Semiconductor SMCJ200CA
Part No.:
SMCJ200CA
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Description:
TVS, BI-DIR, 1500W, 220V, DO-214
Shipping
SMCJ200CA Information
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
SMCJx
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
200V
Voltage - Breakdown (Min):
224V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
324V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.6A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)