Good-Ark Semiconductor SMBJ58CA
Part No.:
SMBJ58CA
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Category:
TVS Diodes
Description:
TVS, BI-DIR, 600W, 58V, DO-214AA
Shipping
SMBJ58CA Information
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Series:
SMBJx
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
58V
Voltage - Breakdown (Min):
64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.4A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)