SMC Diode Solutions SMBJ43CA
Part No.:
SMBJ43CA
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Description:
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMB
Shipping
SMBJ43CA Information
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
43V
Voltage - Breakdown (Min):
47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
8.6A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)