Good-Ark Semiconductor SMBJ400CA
Part No.:
SMBJ400CA
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Description:
TVS, BI-DIR, 600W, 400V, DO-214A
Shipping
SMBJ400CA Information
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
SMBJx
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
400V
Voltage - Breakdown (Min):
447V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
648V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
900mA
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)