Good-Ark Semiconductor SMBJ300A
Part No.:
SMBJ300A
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Description:
TVS, UNI-DIR, 600W, 300V, DO-214
Shipping
SMBJ300A Information
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
SMBJx
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
300V
Voltage - Breakdown (Min):
335V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
486V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)