Good-Ark Semiconductor SMBJ170A
Part No.:
SMBJ170A
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Description:
TVS, UNI-DIR, 600W, 170V, DO-214
Shipping
SMBJ170A Information
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Series:
SMBJx
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
170V
Voltage - Breakdown (Min):
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)