STMicroelectronics SMB15F8.5A
Part No.:
SMB15F8.5A
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 19.5VC SMBFLAT
Shipping
SMB15F8.5A Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.5V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
9.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
19.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
512A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)