Taiwan Semiconductor Corporation SMAJ78HR3G
Part No.:
SMAJ78HR3G
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
TVS Diodes
Description:
TVS DIODE 78VWM 139VC DO214AC
Shipping
SMAJ78HR3G Information
Manufacturer:
Series:
SMAJ
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
78V
Voltage - Breakdown (Min):
86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
139V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.9A
Power - Peak Pulse:
400W
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)