Good-Ark Semiconductor SMAJ6.5CA
Part No.:
SMAJ6.5CA
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Category:
TVS Diodes
Description:
TVS, BI-DIR, 400W, 6.5V, DO-214A
Shipping
SMAJ6.5CA Information
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Series:
SMAJx
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.5V
Voltage - Breakdown (Min):
7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
35.7A
Power - Peak Pulse:
400W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)