Shenzhen Slkormicro Semicon Co., Ltd. SMAJ6.5CA
Part No.:
SMAJ6.5CA
Manufacturer:
Shenzhen Slkormicro Semicon Co., Ltd.
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Description:
BIDIRECTIONAL TVS DIODES 600W 5V
Shipping
SMAJ6.5CA Information
Manufacturer:
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Series:
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.5V
Voltage - Breakdown (Min):
7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
35.7A
Power - Peak Pulse:
400W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)