Taiwan Semiconductor Corporation SMAJ6.5AHR3G
Part No.:
SMAJ6.5AHR3G
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
TVS Diodes
Description:
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO214AC
Shipping
SMAJ6.5AHR3G Information
Manufacturer:
Series:
SMAJ
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.5V
Voltage - Breakdown (Min):
7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
35.7A
Power - Peak Pulse:
400W
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)