Good-Ark Semiconductor SMAJ60CA
Part No.:
SMAJ60CA
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Category:
TVS Diodes
Description:
TVS, BI-DIR, 400W, 60V, DO-214AC
Shipping
SMAJ60CA Information
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
60V
Voltage - Breakdown (Min):
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.1A
Power - Peak Pulse:
400W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)