Taiwan Semiconductor Corporation SMAJ51HR3G
Part No.:
SMAJ51HR3G
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Description:
TVS DIODE 51VWM 91.1VC DO214AC
Shipping
SMAJ51HR3G Information
Manufacturer:
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Series:
SMAJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
51V
Voltage - Breakdown (Min):
56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
91.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.4A
Power - Peak Pulse:
400W
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)