Taiwan Semiconductor Corporation SMAJ33AHR3G
Part No.:
SMAJ33AHR3G
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Description:
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AC
Shipping
SMAJ33AHR3G Information
Manufacturer:
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Series:
SMAJ
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
33V
Voltage - Breakdown (Min):
36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7.5A
Power - Peak Pulse:
400W
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)