SMC Diode Solutions SMAJ300CA
Part No.:
SMAJ300CA
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Description:
300V, 400W,SMA, TRANSIENT VOLTAG
Shipping
SMAJ300CA Information
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Series:
SMAJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
300V
Voltage - Breakdown (Min):
335V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
486V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
800mA
Power - Peak Pulse:
400W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)