Taiwan Semiconductor Corporation SMAJ160HR3G
Part No.:
SMAJ160HR3G
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Package:
DO-214AC, SMA
Description:
TVS DIODE 160VWM 287VC DO214AC
Shipping
SMAJ160HR3G Information
Manufacturer:
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Series:
SMAJ
Product Status:
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
160V
Voltage - Breakdown (Min):
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
287V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1A
Power - Peak Pulse:
400W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)