STMicroelectronics SMA6J154A-TR
Part No.:
SMA6J154A-TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
TVS Diodes
Description:
TVS DIODE 154VWM 265VC SMA
Shipping
SMA6J154A-TR Information
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
SMA6J, TRANSIL™
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
154V
Voltage - Breakdown (Min):
171V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
265V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
12.6A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)