Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMA5J7.5A-E3/61
Part No.:
SMA5J7.5A-E3/61
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Description:
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO214AC
Shipping
SMA5J7.5A-E3/61 Information
Manufacturer:
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Series:
TransZorb®
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
7.5V
Voltage - Breakdown (Min):
8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
38.8A
Power - Peak Pulse:
500W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)