SMC Diode Solutions S43LC0424
Part No.:
S43LC0424
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
TVS Diodes
Package:
TO-253-4, TO-253AA
Description:
TVS ARRAY 24V 500W SOT-143
Shipping
S43LC0424 Information
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Package/Case:
TO-253-4, TO-253AA
Series:
S43LCXX
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
24V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
43V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1A
Power - Peak Pulse:
500W
Power Line Protection:
Yes
Applications:
USB
Capacitance @ Frequency:
8pF @ 1MHz (Max)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C (TJ)