EPSON S1C17W36F001100-40
Part No.:
S1C17W36F001100-40
Manufacturer:
EPSON
Category:
Microcontrollers
Package:
Description:
IC MCU 16BIT 384KB FLASH
Shipping
S1C17W36F001100-40 Information
Manufacturer:
EPSON
Package/Case:
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
S1C17
Core Size:
16-Bit
Speed:
4.2MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, SSI, UART/USART
Peripherals:
LCD, POR, PWM, Voltage Detect, WDT
Number of I/O:
52
Program Memory Size:
384KB (384K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.2V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 8x12b SAR
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)