YAGEO RT1206FRE07150KL
Part No.:
RT1206FRE07150KL
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
1206 (3216 Metric)
Description:
RES SMD 150K OHM 1% 1/4W 1206
Shipping
RT1206FRE07150KL Information
Manufacturer:
YAGEO
Series:
RT
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
150 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Thin Film
Features:
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
1206
Size / Dimension:
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)