Stackpole Electronics Inc RNCP1206FTD1K30
Part No.:
RNCP1206FTD1K30
Description:
RES 1.3K OHM 1% 1/2W 1206
Shipping
RNCP1206FTD1K30 Information
Resistance:
1.3 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.122" L x 0.059" W (3.10mm x 1.50mm)
Height - Seated (Max):
0.025" (0.65mm)