Stackpole Electronics Inc RNCP1206FTD12K1
Part No.:
RNCP1206FTD12K1
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
1206 (3216 Metric)
Description:
RES 12.1K OHM 1% 1/2W 1206
Shipping
RNCP1206FTD12K1 Information
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
RNCP
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
12.1 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Thin Film
Features:
Anti-Sulfur
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
1206
Size / Dimension:
0.122" L x 0.059" W (3.10mm x 1.50mm)
Height - Seated (Max):
0.025" (0.65mm)