Stackpole Electronics Inc RNCP0805FTD12K4
Part No.:
RNCP0805FTD12K4
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
RES 12.4K OHM 1% 1/4W 0805
Shipping
RNCP0805FTD12K4 Information
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Resistance:
12.4 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0805
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.025" (0.65mm)