Stackpole Electronics Inc RNCP0603FTD5K11
Part No.:
RNCP0603FTD5K11
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
RES 5.11K OHM 1% 1/8W 0603
Shipping
RNCP0603FTD5K11 Information
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Resistance:
5.11 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0603
Size / Dimension:
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.022" (0.55mm)