Stackpole Electronics Inc RNCF0603DTE10R0
Part No.:
RNCF0603DTE10R0
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
RES SMD 10 OHM 0.5% 1/6W 0603
Shipping
RNCF0603DTE10R0 Information
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Resistance:
10 Ohms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
0.167W, 1/6W
Temperature Coefficient:
±25ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
0603
Size / Dimension:
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.022" (0.55mm)