Stackpole Electronics Inc RNCF0402DTE1K01
Part No.:
RNCF0402DTE1K01
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
RES 1.01K OHM 0.5% 1/10W 0402
Shipping
RNCF0402DTE1K01 Information
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
RNCF
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
1.01 kOhms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
0.1W, 1/10W
Composition:
Thin Film
Features:
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:
±25ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
0402
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.014" (0.35mm)