Stackpole Electronics Inc RMCF1206FT4K70
Part No.:
RMCF1206FT4K70
Description:
RES 4.7K OHM 1% 1/4W 1206
Shipping
RMCF1206FT4K70 Information
Resistance:
4.7 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)