Stackpole Electronics Inc RMCF0805JT18R0
Part No.:
RMCF0805JT18R0
Description:
RES 18 OHM 5% 1/8W 0805
Shipping
RMCF0805JT18R0 Information
Resistance:
18 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)